Głośnik inny niż wszystkie

Nowa odsłona kolumn Fink Team BORG  - Episode 2 -  to kamień milowy w świecie dwudrożnych kolumn głośnikowych.  

Opracowanie BORG było dla konstruktora Karla-Heinza Finka z jednej strony wielkim wyzwaniem, a z drugiej niezwykle satysfakcjonującą przygodą. Połączenie wysokiej jakości, 10,25-caloweg nisko-średniotonowego głośnika z przetwornikiem typu Air Motion Transformer nie jest ani łatwe w aplikacji, ani tym bardziej często spotykane.

Zwłaszcza jeżeli mówimy o zestawieniu dwóch przetworników w celu uzyskania płaskiej charakterystyki częstotliwościowej - i co ważniejsze, łagodne i wyrównane opadanie średnicy i wysokich tonów w kontekście odpowiedzi mocowej. Oglądając pomiary BORG Episode 2 poza osią nie znajdziemy ubytków w środku pasma.

Dlatego to co udało się uzyskać Karlowi-Heinzowi razem z FinkTeam jest znaczącym osiągnięciem w dziedzinie konstrukcji kolumn głośnikowych. 

Obudowa

W FinkTeam bardzo istotnym aspektem jest wydajność głośników - cicha obudowa pozwala na reprodukcję szczegółów niskiego poziomu w nagraniu, które w przeciwnym razie są tłumione przez fałszywe sygnały wyjściowe obudowy. Pozwala to uniknąć zmęczenia słuchacza poprzez redukcję podbarwień i rozmazań czasowych. Poprawia się ostrość obrazu stereo.

Projekt kładzie nacisk na tłumienie paneli. Niemożliwe jest wymuszenie wszystkich rezonansów gięcia panelu powyżej pasma przenoszenia, więc zamiast tego są one tłumione w celu zmniejszenia ich amplitudy poniżej poziomu słyszalności. Tłumienie to uzyskuje się za pomocą wielowarstwowej konstrukcji, która łączy panele MDF o wielu grubościach z warstwą tłumiącą, której wewnętrzne tarcie przekształca wibracje w ciepło. Algorytmy opracowane przez FinkTeam pomagają określić idealną grubość materiału, aby osiągnąć najlepsze wyniki, ale ostateczne ustalenie jest dokonywane na podstawie subiektywnej oceny.

Do wspomagania projektowania obudowy zastosowano modelowanie FinkTeam COMSOL oraz skanowanie laserowe. Pozwoliło to zmniejszyć ilość eksperymentów z prototypami. Za mocowaniem głośnika niskośredniotonowego zastosowano metalowy pierścień do redukcji wibracji wykrytych skanerem laserowym.

Zwrotnica i impedancja

Zwrotnica Borg Episode 2 to akustyczny Linkwitz-Riley 4. rzędu z opóźnieniem czasowym pomiędzy LF i HF. 

Jednocześnie impedancja Borga nie została obniżona w celu uzyskania fałszywej czułości. Przy 87 dB przy 1 m dla 2,83 V i stosunkowo łagodnych kątach fazowych, jest to łatwe obciążenie dla wzmacniacza.

Głośnik średnio-niskotonowy

Korzyści płynące z 10,25-calowego głośnika średnio-niskotonowego raz usłyszane są trudne do zapomnienia. Poziom dynamiki i naturalności wokół głosów jest niezwykły, a bogactwo dźwięku bez rozkwitu i rozdęcia (w dobrze zaprojektowanym systemie) brzmi po prostu dobrze. 

Głośnik średnio-niskotonowy Borga charakteryzuje się podobnymi rozwiązaniami, co przetwornik basowy WM-4: niską histerezą (również wygląda jak profesjonalny przetwornik), sporą trzycalową cewką zapewniającą lepszą kontrolę i przenoszenie mocy oraz sztywną papierową membraną o niskiej masie.

Oczywiście zawiera on wszystkie standardowe elementy konstrukcyjne FinkTeam: aluminiowy pierścień zwarciowy na środkowym biegunie w celu zmniejszenia zmian indukcyjności cewki drgającej w zależności od położenia i zmniejszenia zmian strumienia w funkcji prądu cewki drgającej.

Obudowa z odlewanego ciśnieniowo aluminium jest w pełni wentylowana, aby zapewnić niską prędkość powietrza, podobnie jak cewka drgająca. Oba te elementy redukują zniekształcenia i kompresję.

Wszystko to składa się na dynamiczną jednostkę napędową o niskim zabarwieniu, dużej mocy i bardzo niskiej kompresji termicznej.

Głośnik wysokotonowy

Głośnik wysokotonowy to Air Motion Transformer (AMT) działający zgodnie z zasadami ustanowionymi przez jego wynalazcę Oskara Heila.

Opracowany przez Mundorfa wraz z FinkTeam i wyprodukowany specjalnie dla FinkTeam, AMT ma mocną plisowaną membranę Kapton o grubości 25um z 50um aluminiowymi paskami.

Materiał ten charakteryzuje się wyjątkowo dobrym tłumieniem wewnętrznym, co skutkuje szczególnie niskimi zniekształceniami. Do jego produkcji opracowano specjalny proces wytrawiania, a konfiguracja membrany została zoptymalizowana poprzez dużą liczbę testów.

Biorąc pod uwagę 10,25-calową jednostkę średnio-niskotonową i niższą niż przeciętna częstotliwość zwrotnicy 1600 Hz, większy przetwornik AMT o powierzchni 6464 mm2 był idealny. Pasmo przenoszenia z łatwością sięga 30 kHz, a zniekształcenia są bardzo niskie i dotyczą głównie drugiej harmonicznej. Niemal stała impedancja AMT ułatwia również projektowanie zwrotnicy.

Kolce

Zaprojektowane przez FinkTeam i wykonane z niemagnetycznej stali nierdzewnej Austenitic 304, zostały wybrane jako optymalne połączenie trwałości, precyzji obróbki i wysokiej odporności na środowisko.

Są one dostarczane z odpowiednim kluczem do dokręcania nakrętki zabezpieczającej.

Dostosuj do własnych warunków

Nawet najlepszy projekt kolumny głośnikowej potrzebuje pomocy w trudnym pomieszczeniu.

Fink Team rozumie, że nie każdy musi posiadać dedykowany, zaadaptowany akustycznie pokój z idealnym czasem pogłosu i kontrolą basu. Żeby pomóc w takiej sytuacji na tylnej ściance Borg Episode 2 znajduje się panel kontrolny, który pozwala na subtelne ustawienia reakcji oraz umożliwia dostosowanie do różnych współczynników tłumienia wzmacniacza.

Specyfikacja techniczna: 

▪ Pasmo przenoszenia: 41 Hz – 30 kHz (-6 dB) / 32 Hz – 35 kHz (-10 dB)

▪ Średnia impedancja: 10 Ω

▪ Minimum impedancji: 6,5 Ω @ 20 kHz

▪ Efektywność: 87 dB SPL @ 1m dla 2,83 Vrms

▪ Zniekształcenia: <0,2 % THD @ 87 dB SPL

▪ Częstotliwość zwrotnicy: 1.600 Hz

▪ Woofer: 260 mm ø (10 ¼'')  z 76 mm (3″) cewką drgającą

▪ Tweeter: 6.464 mm2 Air Motion Transformer (w kooperacji z Mundorf)

▪ Terminale głośnikowe: podwójne, dedykowane dla wtyków bananowych i wideł

▪ Wymiary: 1.050 x 300 x 400 mm (wysokość x szerokość x głębokość)

▪ Waga: 52 kg/szt

▪ Wykończenia standardowe: Amarra Ebony z czarnym frontem, American Walnut z białym frontem, Biały 9003 mat z szarym frontem,  Czarny mat z czarnym frontem. 

▪ Wykończenia niestandardowe: American Walnut z czarnym frontem, American Black Cherry z szarym frontem, Savannah z czarnym frontem.

Zaprojektowane i wyprodukowane w Niemczech.

Produkty, które mogą Cię zainteresować