BORG doczekał się rodzeństwa

Zdefiniowanie koncepcji nowego modelu kolumn dla relatywnie młodej firmy na rynku jest zawsze wyzwaniem. Zastanawiając się nad nowym głośnikiem Fink Team zapytaliśmy naszych dystrybutorów i partnerów o ich oczekiwania. Ponieważ otrzymane odpowiedzi były różnorodne i nie wskazywały jednoznacznego kierunku postanowiliśmy zrobić to po swojemu…opracować głośnik, którego sami będziemy chcieli używać w pracach badawczych i który da nam dużo muzycznej przyjemności.

BORG jest i będzie naszą referencją. Solidną i możliwie najbardziej bezkompromisową w sensie technologicznym i brzmieniowym. Jak więc nowy model mógłby być inny? Które innowacje BORG warto użyć? Jak osiągnąć cenę detaliczną, dzięki której głośnik będzie dostępny dla większej liczby osób, ale bez utraty jakości?

Podstawowe założenia pozostało takie same. System dwudrożny, wentylowany z papierowym wooferem o przewymiarowanym układzie magnetycznym oraz tweeter Air Motion Transformer. Do tego obudowa wykonana w sposób eliminujący wszystkie niechciane wibracje i zwrotnica oparta na możliwie najlepszych komponentach.

Tym sposobem otrzymaliśmy podwaliny pod KIM - nowego członka rodziny Fink Team.

Czym Kim różni się od Borg? 

Oczywiście, przede wszystkim rozmiarem. Pomysł polegał na dobraniu kształtu i wielkości obudowy, która łatwo zintegruje się w pokojach dziennych, niekoniecznie dedykowanych wyłącznie do słuchania muzyki. Dlatego zdecydowaliśmy się na to, że wysokość kolumny powinna być nie wyższa od zwyczajowych parapetów okiennych, krzeseł, stołów czy kredensów.

Następnie jej pojemność musiała być odpowiednia dla 8 calowego woofera, a kształt mniej wyrazisty od obudowy BORG. W rezultacie otrzymaliśmy formę bliższą prostopadłościanowi z nietypowo przetłoczonym panelem przednim minimalizującym problem dyfrakcji przetworników. 

Z powodu niskiej wysokości KIM przychodzi ze zintegrowaną podstawą, która dla normalnej pozycji odsłuchowej gwarantuje prawidłowych rozmiarów i wysokości scenę muzyczną. Stand wykonany został z stali nierdzewnej i ma minimalną powierzchnie styku z głośnikiem, dzięki czemu ograniczono radiację rezonansów.

Na panelu tylnym KIM znajduje się pojedyncza para terminali głośnikowych i znana z BORG, uproszczona regulacja wysokich tonów oraz tłumienie woofera, która pozwala lepiej dopasować głośniki do wzmacniacza.

Zwrotnica oparta jest na filtrze czwartego rzędu Linkwitz-Riley z częstotliwością podziału 2200 Hz, a przetwornik AMT korzysta z pasywnego opóźnienia w celu dopasowania fazy w relacji z wooferem - to element, który bardzo dobrze sprawdził się w BORG.

8 calowy woofer jest wykonany z papieru, ale tym razem z gumowym zawieszeniem - to nasza autorskie opracowanie. Natomiast przy tweeterze współpracowaliśmy ponownie z przyjaciółmi z Mundorf.

Specyfikacja techniczna Fink Team Kim:

▪ Pasmo przenoszenia: 45 Hz – 23 kHz (-6 dB) / 35 Hz – 25 kHz (-10 dB)

▪ Średnia impedancja: 8 Ω

▪ Minimum impedancji: 5,9 Ω @ 160 Hz

▪ Efektywność: 86 dB SPL @ 1m dla 2,83 Vrms

▪ Zniekształcenia: <0,2 % THD @ 1W

▪ Częstotliwość podziału zwrotnicy: 2.200 Hz

▪ Woofer: 200 mm ø (8’’)  z 38 mm cewką drgającą

▪ Tweeter: 110mm Air Motion Transformer

▪ Terminale głośnikowe: pojedyncze, dedykowane dla wtyków bananowych i wideł

▪ Wyposażenie: podstawki (zintegrowane z głośnikami), kolce

▪ Wymiary: 854 x 300 x 310 mm (wysokość x szerokość x głębokość), 412 mm głębokość ze standami

▪ Waga: 25,1 kg/szt

Zaprojektowane i wyprodukowane w Niemczech.