8 stycznia 2024, 17:49

BORG Episode 2 - nowa odsłona kolumn Fink Team

Znane już w świecie audio BORGI doczekały się nowej odsłony.

Karl-Heinz Fink i jego Fink Team obrali niestandardową drogę ewolucji oferty. "Nasze duże kolumny flagowe, które miały zastąpić WM4, wciąż były w fazie rozwojowej, a zespół sprzedaży prosił o coś pomiędzy modelami KIM a BORG." - tak wspominają w materiałach prasowych. 

I tak rozpoczęto prace rozwojowe.  Wykonano, przetestowano i odrzucono kilka prototypów. "Czegokolwiek byśmy nie próbowaliśmy dźwięk nie był wystarczająco dobry lub cena gotowych kolumn była tak wysoka, że nie miałoby sensu go produkować." - zauważają. Koncepcja modelu "pomiędzy" upadła. Zamiast frustracji, w zespole zrodził się zapał do szczegółowej analizy dotychczasowych projektów Fink Team. "Kiedy przeanalizowaliśmy każdy szczegół naszych dotychczasowych kolumn, stwierdziliśmy, że zrobiliśmy to dobrze." - wspominają. Skutkiem była dyskusja co dalej? W wyniku tych rozważań powstał BORG Episode 2

Obudowa pozostała prawie niezmieniona, przeprojektowano jedynie płytę podstawy, dzięki czemu głośnik można lekko odchylić do tyłu, aby uzyskać bardziej spójny obraz sceny. Głośnik wysokotonowy z kolei otrzymał lepsze odsprzężenie obudowy.

Najważniejsza zmiana dotyczy zwrotnicy. Zamiast rezystorów, do regulacji poziomu wysokich częstotliwości zastosowano transformatory - sztuczkę, która została również wykorzystana w niektórych klasycznych głośnikach BBC lub dużych monitorach studyjnych Tannoy i JBL. Ponadto, Fink Team BORG Episode 2 wyposażono w nowe kondensatory i nowo zaprojektowany panel terminala głośnikowego z nowymi ustawieniami.

Ci, którzy już posiadają oryginalny model Fink Team BORG, za naszym pośrednictwem, mogą wykonać fabryczny upgrade głośników do nowej wersji.

 

4.jpg
Powrót do góry